HISTORIE POHÁROVÝCH TURNAJŮ NA BRAŠKOVĚ

Tak jako byla zmíněna historie fotbalových hřišť v obci, nelze opomenout historii konání fotbalových turnajů.

V létě roku 1955 se konal první ročník memoriálu Jaroslava VALEŠE  , který byl popraven v koncentračním táboře. Prvního ročníku se zúčastnily tyto oddíly – Družec , Velká Dobrá , Pletený Újezd a domácí Braškov , který v celé soutěži po přesvědčivých výkonech zvítězil. Nejprve porazil Meteor Pletený Újezd 5:1 , a ve finále tehdejší Sokol Velká Dobrá 4:1.

Turnaj se stal v následujících letech pěknou sportovní tradicí naší obce a hrál se až do roku 1972. Domácí v tomto turnaji mnohokrát zvítězili.

Memoriál se nekonal pouze v roce 1966 po sestupu z I.B třídy.

V roce 1973 počal psát historii fotbalu na Braškově memoriálFrantiška KULHÁNKA. Putovní pohár pro tento turnaj věnovali rodiče tohoto nadějného braškovského fotbalisty. V 1. ročníku zvítězila Velká Dobrá. Domácí sice nejprve porazili TJ.Unhošť 4:3 , ale ve finále vysoko prohráli s Velkou Dobrou 1:6 a skončili na druhém místě. Poprvé se vítězství v tomto turnaji braškováci dočkali až v roce 1975. Tento memoriál se byl pořádán až do roku 1980.

Od roku 1981 se počíná soutěžit o „Pohár Místního výboru Národní fronty“. Pod tímo názvem se turnaj konal až do konce osmdesátých let minulého století. Poslední s tímto názvem byl uspořádán v roce 1988.

V letech 1989 – 1991 se na Braškově žádné letní fotbalové turnaje nekonaly.

V roce 1997 TJ. Sokol BRAŠKOV uspořádal 1. Ročník memoriáluZdeňka ZÁBRANSKÉHO. Tento fotbalový turnaj je od té doby konán k uctění památky tragicky zesnulého braškovského fotbalisty , upřímného kamaráda a člověka s ryzím charakterem.

Hlavní cenou tohoto fotbalového klání je nádherný , cenný pohár , vyrobený ve Sklárně Rückel – Nižbor. Pohár byl získán zejména díky pomoci pana J. Klase tehdejšího poslance. Tato trofej je umístěna na masivním podstavci z tvrdého dřeva ,  na který je každý rok připevněn štítek s názvem oddílu , který pohár vyhrál. Na samotném poháru je vybroušen nápis – Pohár Zdeňka Zábranského – Braškov.

Další zvláštností tohoto memoriálu je , že vítěznou trofej žádné z fotbalových mužstev na světě jej nemůže získat do trvalého držení , byť by zvítězil desetkrát v řadě! Tato zvláštní klauzule je vždy  a pevně zakotvena v propozicích turnaje , které jsou každého roku rozesílány zúčastněným fotbalovým oddílům. Vítězné mužstvo obdrží cenu za umístění na 1. místě a tu si pak odváží do své klubovny.

Pohár Zdeňka Zábranského je uzamčen ve vitríně v klubovně TJ. Sokol Braškov. Po dokončení sportovního muzea na Stadionu Jaroslava VALEŠE bude umístěn tam.

Tento turnaj v prvním ročníku vyhrál TJ DRUŽEC , domácí zvítězili poprvé v roce 1998 a jsou s osmi prvenstvími nejúspěšnějš.Následuje Čechie Velká dobrá  se čtyřmi , TJ. Družec se třemi , a jedenkrát SK Doksy a jednou Meteor Praha VIII. V roce 2014 se tedy konal již 17. ročník tohoto turnaje.

Všechny tyto uvedené turnaje byly organizovány v letní přestávce soutěže a  vždy o prvním víkendu měsíce srpna tohokterého roku.

Výtah z almanachu vydaného roku 1977 o výpis z kronik oddílu doplnil – Pavel STÁDNÍK kronikář obce