Skip to main content

HISTORIE KOPANÉ NA BRAŠKOVĚ

I.

Historii braškovského fotbalu lze rozdělit do tří období.

První období můžeme počítat od roku 1927 kdy  vzniká v obci – tzv. Jednota proletářské tělovýchovy – JPT Braškov , která fungovala do roku 1931.

Členy JPT BRAŠKOV v tomto období byli zejména tito borci : 

ADÁMEK František , TÁBORSKÝ František , ČÍŽEK Jaroslav , MORAVEC Bohuslav – Sláva , MORAVEC Ladislav , VALEŠ Bedřich , VALEŠ Ladislav , ŠEMELÍK Rudolf , 

PRCHAL Karel , KULHÁNEK Jaroslav , SLEZÁK Jaroslav , SLEZÁK Karel – s přezdívkou KLADÍVKO , STŮJ Karel , BURGR František , KULHÁNEK Václav , VYŠÍN Josef , KUČERA Adolf , MULÁČEK František – pozdější brankář a sekretář. 

Tito jmenovaní se nejčastěji objevovali na soupisce i dění okolo mužstva. Samozřejmě se do činnosti zapojovali i jiní , ale tento výčet by naplnil skoro celé tyto stránky. V neděli 12. Června 1927 odpoledne při slavnostním otevření hřiště „Pod studánkou“ se tedy v přátelském zápase proti JPT Dobrá počaly psát dějiny fotbalu na Braškově.

V čele JPT Braškov v tomto období stál Jaroslav VALEŠ , který se tedy stal historicky prvním předsedou fotbalového oddílu v naší obci.

V důsledku tragických událostí okupace naší vlasti v období II.světové války byl tento obětavý činovník popraven dne 16.března 1942 v koncentračním táboře Mauthausen.

K trvalému uctění jeho památky a zejména jako výraz ocenění jeho zásluh o rozvoj kopané v obci  , bylo při příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin přejmenováno hřiště TJ.Sokol Braškov dne 1.5. 1972 na Stadion Jaroslava VALEŠE.

II.

Druhou etapu vývoje kopané v Braškově můžeme sledovat od roku 1931.

Tehdy dne 15. června došlo k první schůzi Sportovního klubu Braškov , které se v Hostinci U Chalupů na Braškově zúčastnilo 18 zakládajících členů.

Příčina založení druhého oddílu v obci , (protože JPT Braškov v té době ještě fungoval) , která v té době měla 600 obyvatel , je opravdu kuriózní. Podle výpovědi přímých účastníků schůze vznikly v té tobě neshody mezi většinou aktivních hráčů kopané v JPT Braškov. Záminkou byly rozpory mezi tehdejším cvičitelem a hráči , protože kromě kopané – fotbalu měli členové JPT ještě povinnost cvičit – prostná a pořadová šlechtění těla tehdejším mladíkům  neseděla a proto došlo k tomuto trucu.

Prvním předsedou SK Braškov byl zvolen Josef VYŠÍN.

Sportovní činnost byla zahájena ihned , takže již 21.června 1931 byl sehrán první zápas – SK BRAŠKOV : DOKSY B S výsledkem 4:2 pro hostující Braškov .

Během tohoto roku byly hrány pouze přátelské zápasy a to na hřištích soupeřů. V důsledku tehdejší hospodářské krize  hráči startovali v darovaných dresech od SK Kročehlavy. I finanční podpora hostinského Chalupy jistě nebyla v té těžké době k zahození. 11. října byl SK Braškov přijat za člena ČSFA – župa středočeská. 

V roce 1931 tedy existovaly v Braškově dva oddíly kopané!!! Vzájemně se utkaly pouze jednou. Na hřišti „U studánky“ skončilo utkání nerozhodně 1:1.

Koncem tohoto roku pak JPT Braškov  svoji činnost ukončil.

1.března 1932 byl SK Braškov přihlášen do mistrovské soutěže – kladenské

IV. třídy .Je nutné poznamenat , že nejlepší hráči ze zaniknuvší JPT do SK Braškov nepřešli. Bratři Bedřich a Ladislav Valešové spolu s Nádvorníkem přestoupili do SK Sparta Kladno. Nejčastější sestava SK Braškov – Pánek , J.Slezák , Vyšín , Jos. Ibl , K. Melichar , L.Mikolášek , K.Chalupa , B. Moravec , Prchal , V. Varhulík , Ant. Kameš.

Z táto doby se zachoval unikátní psaný dokument té doby – Kapitánský denník , který je uložen v muzeu sportu na Stadionu J.Valeše.

V roce 1947 se SK Braškov dostává do značných finančních problémů a rozprodává některé hráče. Zájem o kopanou v obci upadá , a dne 28.října 1948 z rozehraných soutěží odstupuje. Po dlouhých 17ti letech.

III.

V letech 1949 – 1954 se na Braškově fotbal nehrál, hřiště bylo vráceno státním statkům a zbylí hráči odcházejí k hostování.

obnovení činnosti , a vlastně třetí etapě života kopané v obci dochází v roce

1954. Hlavní zásluhu na znovuobnovení fotbalového oddílu mají – KOCOUREK R. , SPOUSTA J., BARTOŠ K., KARPÍŠEK St. 

Tito pánové rovněž převzali hlavní funkce v prvním výboru TJ.Sokol BRAŠKOV.

Výše uvedeného roku díky komisi Národní fronty získává obec do vlastnictví pozemek k vybudování hřiště – vedle lesa Dubina na Valdeku. Na tomto hřišti se fotbal provozuje dodnes.

Roku 1957 díky nesmírné obětavosti a nadšení místních občanů a to nejen členů TJ. Sokol Braškov se podařilo vybudovat kabiny. Na stavbě se postupně vystřídalo 77 braškováků. Nejvíce brigádnických hodin odpracovali – KREISINGER J. , KOCOUREK R. a  CHALOUPKA M.

Nutno poznamenat že do té doby se hráči k zápasům převlékali v Hostinci u Chalupů na Braškově!!!!

V roce 1959 byl nucen Sokol BRAŠKOV prodat rekreační chatu v Krkonoších aby získal prostředky na další fungování oddílu.

V roce 1960 byla  na hřišti vyhloubena studna a   na objektu kabin byla v rámci VI. ročníku  memoriálu Jaroslava VALEŠE odhalena pamětní deska popravenému

V roce 1961 -  v červenci oslavy 30. výročí založení SK Braškov.Na slavnostní schůzi v místním kině , ( nyní znovu obnoveném Hostinci U Chalupů) ,  byl přítomen i jeden z nejúspěšnějších reprezentantů ČR v historii, legendární brankář vicemistrů světa z roku 1934 – František PLÁNIČKA. V rámci oslav sehrál T.J.Sokol Braškov exhibiční utkání se Spartou Kladno nad níž naši modrobílí zvítězili 3:1.

V roce 1963 TJ. Sokol BRAŠKOV poprvé postoupila do I.B třídy. Na podzim tohoto roku byla na hřišti dokončena výstavba kryté tribuny , která ke svému účelu slouží dodnes.

V roce 1969 bylo na hřišti dokončeno zábradlí kolem hrací plochy.

V roce 1971 na počátku roku ,získal T.J. Sokol BRAŠKOV pro své mužstvo významnou posilu – Antonína DRÁBA. Tento vynikající fotbalista svoji sportovní kariéru ukončil v úctyhodném věku 50 let , a po celou svoji kariéru byl zářným vzorem pro mladší hráče. K uctění jeho sportovní kariéry a veselé kamarádské povahy , byla v roce 2011 na Braškově založena nádherná sportovní tradice – Memoriál Antonína DRÁBA – fotbalový turnaj pro mládež , soutěž která se v okolí stává legendou , a neobejde se bez pozornosti médií – tisku i televize.

V roce 1973 získala T.J. Sokol BRAŠKOV čestný titul – VZORNÁ TĚLOVÝCHOVNÁ JEDNOTA.

V roce 1975 po těžkém úrazu v SONP Kladno zemřel vedoucí B – mužstva a trenér lvíčat – žáků – Ota SŮVA , v němž oddíl ztratil obětavého pracovníka. V tomto roce byla na stadionu Jaroslava VALEŠE provedena výstavba prvního dětského koutku ve spolupráci se Svazem žen.

V roce 1977 – se konaly oslavy výročí 50 let od založení klubu.  V rámci těchto významných oslav byla připravena výstava unikátních fotografií z historie klubu v sále restaurace „ Pod Hvězdičkami“ na Valdeku   , dále bylo sehráno utkání se starou gardou   SK Kladno , které skončilo vítězstvím Braškova  - 7:3. Byl vydán pamětní almanach o historii oddílu a pamětní odznaky.

V roce 1986 – 21.6. se TJ.Sokol Braškov utkal v pohárovém zápase na Velké Dobré s mužstvem JZD Blšany – pozdějším učastníkem 1. fotbalové ligy. Braškov prohrál 0:4. V témže roce braškováci postoupili  z III. Okresu Kladno s náskokem 8 bodů. Nejlepším střelcem sezony byl Zbyněk SPOUSTA s 36 brankami , druhý Zdeněk MALEC vstřelil gólů 22.

V roce  1996 -  1. září -  T.J. Sokol Braškov poráží „zakačáckého“ rivala Běleč, na domácím hřišti rozdílem třídy vysoko 8:0!!! Ale výsledek musel být kontumován ve prospěch hostí kvůli vystřídání většího počtu hráčů , než pravidla dovolují!!!! 

V roce 1997 -  28.června – u příležitosti oslav 70.výročí založení klubu , bylo sehráno přátelské utkání proti „staré gardě“ SK KLADNO. Braškov zvítězil 3:0. Večer se v restauraci na Valdeku - „Pod Hvězdičkami“ všichni sešli k slavnostnímu zasedání a následující družné stolové zábavě. 

V roce 2007  - 3.června po domácím zápase proti Spartě Doly Kladno s výsledkem 8:1 , si braškováci po druhé v historii zajistili postup do I.B třídy.

Po desetiletém působení v elitní okresní soutěži se konečně dočkali!!! V tomto období mužstvo stavělo na kvalitní defenzivě , v níž byl oporou exligový P.Brabec a dvojice útočníků Nachtigal – Fuit zajistila po podzimní části soutěže dostatečný bodový náskok před dalšími zájemci o postup.Dále byl kádr doplněn o kvalitní bratry Maňkoše , a postup se čím dál více stával realitou.Avšak hlavní devizou byla soudržnost a bojovnost celého týmu.Vedle kapitána M. Veselého , muže tehdy dvojitých plic vynikl i 17letý brankář J.Kohout ,který v té slavné sezoně vychytal třináct nul a tedy 390 minut bez inkasovaného gólu.

Na tomto historickém úspěchu se tedy podíleli: trenér – J.Želina , asistent – P.Olič a hráči: J.Přerost , J. Kohout , L. Fridrich , J. Nachtigal , R. Hlavatý , Z.Dryák , M. Veselý , M. Bach , J. Fuit , J. Duda , P. Maňkoš , M. Maňkoš , P.Brabec , J. Brabec , K. Chalupa , T. Zelenka a R.Tomáš.

I když je v současné době složení týmu značně odlišné , T.J. Sokol Braškov „kope“ I.B třídu dosud , i v roce 2014. 

Další události fotbalového oddílu T.J. Sokol BRAŠKOV lze v celku podrobně dohledat v almanachu vydaném v roce 1977 u příležitosti oslav 50. výročí založení klubu , a kronikách tohoto sdružení , které jsou uloženy ve sportovním muzeu na Stadionu Jaroslava VALEŠE.

Pavel Stádník - kronikář